کاهش مجدد نرخ سود تسهیلات صندوق مسکن یکم   1397

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تصمیم شورای پول و اعتبار برای کاهش مجدد نرخ سود تسهیلات صندوق مسکن یکم کاربرد و دامنه استفاده از این نوع تسهیلات را افزایش می دهد و منجر به تسهیل شدن ورود متقاضیان خرید مسکن به بازار خواهد شد. در راستای تفاهم وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی در بهمن ماه سال گذشته است، هفته پیش شورای پول و اعتبار با هدف کمک به خانه اولی ها و بازسازی بافت های فرسوده در مناطق شهری و روستایی نرخ سود تسهیلات یکم را تغییر داد. بر اساس تصمیم هیات سیاست گذاری پولی ایران نرخ سود تسهیلات در مناطق شهری با یک و نیم واحد درصد کاهش از ۹٫۵ درصد به هشت درصد رسید.شورای پول و اعتبار همچنین نرخ سود در بافت فرسوده شهری را نیز از ۸ درصد به شش درصد کاهش داد. این کاهش، باعث کم شدن مبلغ اقساط ماهانه تسهیلات میشود و استفاده از این تسهیلات توسط خانه اولی ها، راحت‌تر می‌شود.

سرمایه گذاری و ساخت در کدام بخش مسکن سودمندتر است؟   1397

بهروز ملکی،کارشناس اقتصاد مسکن و صاحبنظر در حوزه سرمایه گذاری در بازار ملک اعلام کرد: در دوره رونق فعلی، سرمایه گذاری در سمت تجاری بازار اشتباه است. وی با بیان اینکه مشخصات رونق در زمان حاضر و در دوره جدید اساسا با مشخصات رونق در دوره های قبل متفاوت است خاطرنشان کرد: هم اکنون شاهد هستیم به رغم توصیه های قبلی برخی از سرمایه ها به صورت مجدد در حال ورود به بازار املاک تجاری است این در حالی است که به دلیل اشباع این بازار از ظرفیت سرمایه گذاری و ساخت، هم اکنون به هیچ وجه بازار املاک تجاری به عنوان محل امن و پربازده برای سرمایه گذاری ملکی به خصوص برای سازندگان محسوب نمی شود. با توجه به پتانسیل موجود در بازار مسکن به خصوص نیاز به ساخت واحدهای مسکونی مصرفی و معمولی (آپارتمان های کوچک متراژ و میان متراژ) بهتر است سازندگان و سرمایه گذاران در جهت دو هدف عمده به این بخش از بازار مسکن ورود کنند.

کاشی چیست ؟   1397

کاشی محصولات سفالین و سرامیکی است که در مرحله نازک کاری ، ساخت بنا استفاده میشود و به آن در اصطلاح سنگ مصنوعی هم گفته میشود. این واژه از نام شهر کاشان اقتباس شده که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال سازی مشهور بود. کلمه کاشی (Tile) از کلمه لاتین (Tegula) گرفته شده که مترادف فرانسوی TUILE می باشد به معنای گل پخته

با بازگشت آرامش به بازار ارز در سال ۹۷ سرمایه‌ها وارد بازار مسکن خواهد شد   1396

با بازگشت آرامش به بازار ارز در سال ۹۷ سرمایه‌ها وارد بازار مسکن خواهد شد رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه سرمایه ها بعد از فروکش التهابات بازار ارز در سال آینده وارد بازار مسکن می شود گفت: آمار ۱۳ روز ابتدای اسفندماه سال جاری حاکی از افزایش خرید و فروش مسکن در کل کشور و کاهش معاملات در شهر تهران است. مصطفی قلی خسروی، امروز (سه‌شنبه) در اولین نشست خبری خود اظهار کرد: بر اساس آمار اتحادیه مشاوران املاک مبتنی بر کد رهگیری در ۱۳ روز ابتدای اسفندماه امسال در کل کشور ۲۵ هزار و ۲۳۷ قرارداد خرید و فروش و ۱۲ هزار و ۲۹۹ قرارداد اجاره امضا شد. در شهر تهران نیز در ۱۳ روز ابتدای اسفندماه امسال ۶ هزار و ۷۵۴ قرارداد خرید و فروش و ۶ هزار و ۵ قرارداد اجاره به امضا رسیده است. این ارقام در مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۷ هزار و ۲۹۳ مبایعه نامه و ۷ هزار و ۹۷۵ اجاره نامه بوده که برخلاف کل کشور، آمار حاکی از کاهش ۷.۹ درصدی خرید و فروش در تهران دارد.

راهکارهایی برای کمک دولت به رونق بخش مسکن   1396

راهکارهایی برای کمک دولت به رونق بخش مسکن یک کارشناس اقتصادی خواستار انعطاف‌ بخشی به ابزارهای موجود در بخش مسکن توسط دولت و نظام بانکی شد و این امر را زمینه‌ ساز تسریع رونق بخش مسکن دانست. حمید یاری با اشاره به برخورداری از ابزارهای مناسب، کم‌ هزینه و همه‌گیر را یک پیش‌ نیاز برای هر فعالیت اقتصادی گفت: با وجود چنین ابزارهایی فعالان هر صنعت می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه مشکلات خود را برطرف کرده و به فعالیت و رقابت بپردازند. ابزارهایی نظیر تسهیلات خرید با استفاده از اوراق حق تقدم مسکن، صندوق‌های زمین ساختمان، تسهیلات کم‌ بهره و مقرون به صرفه از محل صندوق پس‌ انداز مسکن یکم ، تسهیلات ارزان‌ قیمت در بافت‌های فرسوده، انتشار اوراق بهادار رهنی و نیز تاسیس موسسات پس‌ انداز و تسهیلات مسکن (S&L) در چند سال گذشته طراحی و اجرا شده است که می‌تواند مانند روان‌کننده، حرکت چرخ دنده‌های بخش مسکن و ساختمان را روان‌تر کند.

بازار آپارتمان‌های زیر ده سال ساخت   1396

بررسی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در یازدهمین ماه سال جاری نشان می‌دهد همچون دیگر ماه‌های نیمه دوم سال جاری سهم معاملات آپارتمان‌های مسکونی نوساز تا ۵ سال ساخت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان کمتر از ۵۰ درصد حجم معاملات یک ماه اخیر باقی مانده است. این گزارش نشان می‌دهد سهم معاملات آپارتمان نوساز تا پنج سال ساخت از ۱۸ هزار و ۳۹۲ معامله انجام شده در بهمن ماه معادل ۷/ ۴۸ درصد بوده که نسبت به بهمن ماه سال گذشته معادل ۲/ ۵ واحد درصد کاهش یافته است.

وضعیت سامانه املاک و اسکان و بازار مسکن در انتهای سال ۹۶   1396

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن درباره سامانه اخذ مالیات از خانه های خالی گفت: مسوولیت ایجاد سامانه املاک و اسکان که یک طرح ملی است و دستگاه‌ها و نهادهای بسیاری باید در آن مشارکت کنند به سازمان ملی زمین و مسکن واگذار شده و کارها در حال انجام است. وی همچنین قیمت مسکن در سال آینده را مقداری بالاتر از نرخ تورم پیش بینی کرد و گفت: بازار مسکن در سال آینده به لحاظ معاملات، قیمتها و رشد پروانه های ساختمانی بهتر از سال ۱۳۹۶ خواهد بود. افزایش قیمتها شاید اندکی بالاتر از تورم باشد و شدید نخواهد بود. رشد پروانه های ساختمانی نیز هم اکنون ایجاد شده که در ۹ ماهه ابتدای امسال ۵.۲ درصد رشد داشته است. بنابراین پیش بینی می کنیم که سال آینده تولید و سرمایه گذاری در بخش مسکن نیز مقداری رونق بگیرد.

وضعیت بازار مسکن در سال ۹۷   1396

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت‌: سال آینده وضعیت آرامی را برای بازار مسکن پیش بینی می‌کنیم و رشد قیمت‌ متناسب با نرخ تورم خواهد بود. اصلاح قانون پیش فروش آپارتمان که به دلیل وضعیت نامطلوب کنونی این قانون پیش فروش ساختمان متوقف شده است، توسط دولت، مجلس شورای اسلامی و انبوه سازان در حال‌ پیگیری است. آمارها که تصویر روشنی از حوزه مسکن به ما می‌دهد، می‌گوید که ۲۴ میلیون خانوار با بعد ۳.۳ داریم و تعداد مسکن ۲۷ میلیون است. در این بین ۲.۶ میلیون خانه خالی و دو میلیون خانه دوم داریم.

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر بازار مسکن   1396

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تشریح رابطه میان تحولات قیمتی مسکن با نرخ ارز به ابهامات درباره تاثیر نوسانات ارزی اخیر بر بازار مسکن پاسخ داد. لی چگینی، با تاکید بر اینکه افزایش نرخ ارز به شکل مستقیم بر بازار مسکن اثر محسوسی ندارد چرا که سهم پرداخت‌های ارزی در تولید مسکن بسیار ناچیز است، در عین حال از وجود یک رابطه غیرمستقیم میان ارز و مسکن خبر داد و گفت: ارز یک کالای سرمایه‌ای در اقتصاد محسوب می‌شود که طبعا زمانی که نرخ آن افزایش پیدا کند، روی سایر کالاها نیز اثرگذار خواهد بود. براین اساس نوسانات ارزی می‌تواند روی بهای مسکن اثر غیرمستقیم داشته باشد. اگر قیمت مصالح ساختمانی که ارزبری دارند، افزایش یابد، طبعا مسکن نیز توسط سازنده‌ها به بهای بیشتری قیمت‌گذاری می‌شود و این اثر کوتاه‌ مدت نوسانات ارزی بر بخش مسکن است. از طرفی نوسانات نرخ ارز در کوتاه‌ مدت می‌تواند موجب کاهش تقاضای مسکن و افزایش تقاضای ارز شود و در نتیجه تب معاملات مسکن را قدری کاهش دهد.

صحبت‌های آخوندی در رابطه با سازمان نظام مهندسی و بازار مسکن   1396

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه گردش مالی سازمان نظام مهندسی ۱۵۰۰ میلیارد تومان است، گفت: اصل دریافت این پول از مردم برای من مساله است. راجع به اینکه سازمان نظام مهندسی باید مستقل باشد بحث بسیار درستی است؛ چون اساسا سازمانهای نظام مهندسی طبق قانون، خوداتکا هستند، بر اساس آرای مهندسان شکل می گیرند و بر اساس این آرا مدیریت می شوند. اما سازمان نظام مهندسی به اتکای یک بخشنامه دولتی از مردم برای فعالیتهای خودش پول می گیرد. کجای این موضوع، خوداتکایی و مردم نهادی است؟ سازمانی مردم نهاد است که درآمدها از خودش باشد نه اینکه مردم را مجبور کنیم به این سازمان پول بدهند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وظایف اعتلایی نظام مهندسی اظهار کرد: این کار باید از محل حق عضویت اعضا انجام شود. ماده ۳۷ قانون می گوید هزینه های سازمان و ارکان آن از محل حق عضویتهای پرداختی اعضا، صندوقهای مشترک استانها و کمکهای دولت انجام شود. نه اینکه مردم نوعی مالیات به این سازمان پرداخت کنند.

رونق ساخت و ساز در بازار مسکن   1396

تیراژ ساختمانی در دومین فصل از سال جاری در شهر تهران معادل ۹.۹ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است که نشان از نزدیک شدن بخش ساخت و ساز به دوره رونق دارد. کارشناسان بازار مسکن معتقدند به تبع تغییر وضعیت چند عامل شامل رشد معاملات خرید مسکن، تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده و نوسانات قیمت در بازار ملک کلنگی، روند بازار ساخت و ساز نیز تغییر مسیر می ­دهد. از ابتدای سال جاری با بروز تغییراتی در هر یک از این سه عامل پیش ­بینی ­ها حاکی از بازگشت دوباره سرمایه­ گذاران ساختمانی به بخش عرضه مسکن بود.

نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی ۹۶ ، بیست و پنجمین دوره   1396

نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی ۹۶ ، فرصت مناسبی است برای معرفی دستاوردهای جدید صنعت کاشی و سرامیک در ایران که توسط شرکت های ایرانی و خارجی ارائه می شود.

حضور برند لوتوس در نمایشگاه بین المللی کاشی ، سرامیک و چینی بهداشتی تهران   1396

گروه لوتوس در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کاشی و سرامیک تهران شرکت نموده و کلکسیون تابستانه محصولات تولیدی خود را برای عموم به معرض نمایش خواهد گذاشت .